פורסם על ידי: or100 | מאי 31, 2009

פסיכופתולוגיה- פרק 6: שאלות ותשובות בנוגע לדיכאון

שאלות נוספות בנוגע לדיכאון

דני מגיע לתחנה לבריאות הנפש ומתלונן על כך שהוא סובל מדיכאון

א.      צין 4  אפשרויות שונות של הפרעות המתאימות לסימפטום של דיכאון

ב.      בהנחה שהדיכאון מצריך טיפול נפשי, ציין שלוש שיטות טיפול מזרמים שונים שניתן לטפל באמצעותן בדיכאון ופרטו אותן בקצרה

ג.       האם ישנן הפרעות בהן לצד חווית הדיכאון מופיעים הרהורי שוא (דלוזיות) והזיות (הילוסנציות) אם כן- ציינו שתים מהן

תשובה:

א.

יתכן שדני סובל מדיסתימיה (הפרעה חד קוטבית מסוג הפרעות מצב הרוח)

יתכן שדני סובל מהפרעת הסתגלות עם מצב רוח מדוכא (הפרעה חד קוטבית  מסוג הפרעות מצב הרוח)

יתכן שדני סובל מהפרעת דיכאון קשה (הפרעה חד קוטבית מסוג הפרעות מצב הרוח).

יתכן שדני סובל מהפרעה דו קוטבית 1 (הפרעה דו קוטבית מסוג הפרעת מצב הרוח).

ב.

חלק משיטות הטיפול אפשריות לטיפול בדיכאון הן טיפול קוגניטיבי- התנהגותי של בק, טיפול פסיכודינמי, וטיפול ביולוגי

1. הטיפול הקוגנטיבי- התנהגותי של בק:

בשיטת טיפול זו המטופלים לומדים בהתחלה לקשר בין דפוסי החשיבה שלהם לבין תגובותיהם הרגשיות, הם לומדים לזהות את מחשבותיהם האוטומטיות ולומדים לתעד את תוכן החשיבה והתגובות הרגשיות שלהם.

לאחר מכן הם לומדים על הטעויות הלוגיות שבדרך חשיבתם והם לומדים לערער על תקפותם של מחשבות אוטומטיות אלה: בשיטה זו המטפל והמטופל מזהים ביחד את האמונות של המטופל ומנסחים אותם כהשערות הטעונות בדיקה. אך כך הם מתכננים את הדרכים שבהן יוכל המטפל לבדוק את ההשערות הללו בעולם האמיתי

בנוסף, במהלך הטיפול המטופל מתבקש לגלות הנחות יסוד לא מתאימות וסכמות דכאוניות בתוכו שמביאות להכשלה העצמית שלו ואז הוא מונחה לערער עליהם.

במקביל המטפל והמטופל יכולים לבנות למטופל סדר יום של פעילויות על בסיס שעה אחר שעה. לוח זמנים כזה חשוב מכיוון שכחוסר פעילות ביום יום עלולים לתרום לאנשים מדוכאים לשקוע בהרהורים עגומים על עצמם דבר שישאיר אותם בדיכאון.

2. טיפול פסיכודינמי:

טיפולים אלה מתמקדים בקונפליקטים הפנימיים וברגשות הנובעים מהם.

בשיטת טיפול זו מניחים שחלקים שונים של העצמי של המטופל (למשל העצמי, המודע, והעצמי הלא מודע), נתונים בקונפליקט והקלת הרגשות הדיכאון תלויה בגילוי הקונפליקט ובפתרונו.

בנוסף שיטה זו מתמקדת לעתים קרובות בהתפתחות ארוכת הטווח של הבעיה ומדגישה יחסים בתקופת הילדות המוקדמת ודמויות משמעותיות אחרות בחייו של המטופל.

במהלך הפגישות ינסו המטפל והמטופל לחשוף את תכני תת המודע של המטופל.

הטכניקות הבסיסיות של צורת טיפול זו הן : שימוש באסוציאציות חופשיות, ניתוח חלומות, ניתוח התנגדות וניתוח העברה.

3. טיפול ביולוגי, בטיפול בתרופות.

לדכאון קשה אפשר לרשום תרופות הידועות כנוגדות דיכאון כגון תלת טבעתיות, תרופות ממשפחת הפרוזק וגם אחרות. הוכח שתרופות אלה יעילות מאוד אבל יש להשתמש בהן בקביעות והן אינן פועלות מייד.

יחד עם זאת אם הפרעת הדכאון היא הפרעה דו קוטבית אז אפשר לתת ליתיום קרבונט, זוהי תרופה יעילה למקרים מהסוג הזה.

ג.

אירוע חמוד של דכאון קשה עם מאפיינים פסיכוטיים– בהפרעה זו מתלווים תסמינים פסיכוטיים לתסמינים של דיכאון קשה.

הפרעה סכיזואפקטיבית– בהפרעה זו אפשר להיות בדיכאון קשה וגם שיתלוו לדיכאון הקשה תסמינים פסיכוטיים.

שאלה

אתה פסיכיאטר במרפאה, מגיע אליך חולה הסובל מדיכאון, ציין מדוע כדאי להשתמש בטיפול תרופתי במקרה זה ומנה שלוש סיבות נגד שימוש בלעדי בתרופות על מנת לסייע לו במצבו

דיכאון, כהפרעת מצב רוח, היא הפרעה אשר עלולה לפגוע באיכות חייו של האדם בתפקודו ולעתים אף מהווה סיכון לעצם קיומו. כדי שהאדם יוכל לחזור לתפקד מהר יחסית, ועל מנת שלא לתת לו לסבול כל כך, אפשר לתת לו תרופות נוגדות דכאון כדי שיעזרו לו לשקם את מצבו. יחד עם זאת עדיף שלא לטפל רק בתסמינים וכדאי להוסיף לטיפול התרופתי גם טיפול נפשי (למשל טיפול קוגניטיבי או פסיכודינמי), כדי לעזור לחולה להשתקם ולהתמודד עם גורמים אישיים או מצביים שאולי יש בהם משום חיזוקים להתנהגויות לא מסתגלות שגורמות או מחזקות את הדכאון שלו.

אדם שסובל מהפרעת דכאון סובל, חייו נפגעים ותפקודו נפגע. לעתים קרובות לא כדאי ואף אי אפשר לתת לו טיפול נפשי משום שאין לו את היכולת והרצון לטיפול מסוג זה.

על מנת לעזור לאדם להשתקם כדאי לתת לו תרופות נוגדות דכאון, כגון תרופות  מסוג: תלת טבעתיות או תרופה שמעכבת סלקטיבית של קליטת הסרוטונין מחדש כגון פרוזק או תרופות אחרות.

א. עובד מהר

היתרון של הטיפול התרופתי הוא שהוא עובד מהר:

הטיפול התרופתי בדכאון מביא לעתים לתוצאות דרמטיות, התרופות האלה מפחיתות את הסימפטומים במהירות (מספר שבועות) ועוזרות לאדם "לחזור לעצמו" בזמן יחסית קצר.

ב. יעילות גבוהה

באופן כללי התברר שהטיפול בתרופות נוגדות דכאון לטיפול באירועי דכאון יעיל מאוד בטוח הקצר (למרות שיש מיעוט של בעלי דיכאון קשה שאינם מגיבים לאף אחד מסוגי התרכובות נוגדות הדכאון).

ג. תופעות הלוואי יחסית נמוכות

לפיכך כדאי להשתמש בטיפול תרופתי במקרה של חולה הסובל מ(הפרעת) דיכאון.

יחד עם זאת כדאי שלא להשתמש רק בתרופות כדי לסייע לו במצבו ועדיף להוסיף לטיפול בתרופות גם טיפול פסיכולוגי. ממספר סיבות:

א. תרופות מורידות סימפטומים אבל לא פותרות את הבעיות

צריך לזכור שהתרופות כשלעצמן אינן מרפאות את ההפרעה. הן נוטות להקל על התסמינים הביוכימיים ולא מביאות את האדם להתמודד עם גורמים אישיים או מצביים שאולי יש בהם משום חיזוקים להתנהגויות לא מסתגלות. טיפול נפשי יכול לעזור לאדם להתמודד עם הגורמים האישיים והמצביים האלה ולעזור לו לשנות את התנהגויותיו הלא מסתגלות.

ב. לתרופות יש תופעות לוואי

לשימוש תרופות יש מספר בעיות: יש להן תופעות לוואי, בחלק מהמקרים  מינון גבוה מהן עשוי להיות רעיל ולעתים קרובות הן עלולות ליצור תלות. בנוסף, לעתים דכאון הוא הפרעה חוזרת ונשנית ולכן יש ליטול את התרופות לאורך זמן (אם מפסיקים לקחת אותה מייד לאחר העלמות הסימפטומים גבוהה ההסתברות להחזרת הדכאון) בגלל סיבות אילו כדאי שלא לסמוך רק על התרופות נוגדות הדכאון אלא להשתמש בהן כמנוף לטיפול הנפשי כך שיתכן שבעתיד המטופל לא תלוי בתרופות האלה.

ג. צריך להיות השלמה בטיפול נפשי כדי שלא יהיה הישנות

*

במקביל נראה שהשילוב של טיפול תרופתי וטיפול נפשי הוא בעל ערך רב ובעל הצלחות גדולות יותר מאשר רק טיפול תרופתי- למשל שימוש בתרופות נוגדות דכאון בצד טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדכאון משיג תוצאות טובות יותר מאשר רק טיפול תרופתי בדכאון (או רק טיפול קוגניטיבי בדכאון), ולפיכך כדאי לשלב את הטיפולים.

לסיכום: כאשר חולה סובל מדיכאון כדאי לתת לו טיפול תרופתי כדי לעזור לו להשתקם בתקופה יחסית מהירה (כמעין "עזרה ראשונה") יחד עם זאת כדאי להשתמש במקביל בטיפול נפשי וזאת כדי להביא את האדם להתמודד עם גורמים אישים או מצביים שיש בהם משום חיזוקים להתנהגויותיו הלא מסתגלות.

חזרה לפסיכופתולוגיה

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: